FL State Bowling Association

Florida State USBC BA

4140 Fowler Street

Fort Myers, FL 33901

(239) 690-9951


 

2017 Hall of Fame inductees John Tinney (left) and

Ralph Brunt, Jr.

YEAR

Inducted

NAMES

(M = Meritorious Service) (A = Ability)

* Deceased

 

From

1968 Earl Reed (M) * Palm Beach
1969

Bill Oelschlager (M) *

Al Ross (M) *
Harris Holiday (M) *

Pensacola

St. Petersburg

Miami

1970

Bill Allen (M) *

Robert Piper (M) *

Orlando

Sarasota / Manatee

1971

Robert E. Conn (M) *

Robert G. Carr (M)*

Tony Macina (M)

Palm Beach

Pensacola

Miami

1972 William Winters (M) Winter Springs
1973

Herbert Colt (M)

Robert Miner (M)

Clifford Munson (M) *

Jacksonville

Titusville

Miami

1975 B. W. Stewart (M) * Orlando
1976

Fred Hubbard (M) *

Arnie Larson (M) *

Tallahassee

Orlando

1977

Gene Diego (M) *

Ed Andres (M) *

Dan Senecal (A)

Tampa

St. Petersburg

Jacksonville

1978 Hank Chakford (M)
Broward
1979

Vic Marassa (M) *

Johnny Durr (A) *

Glenn Pierce (A)

Skip Tucker (A)

Southwest Florida

Miami

Jacksonville

Tampa

1980

Bob White (A)

Stan Isaacs (M)

Miami

Broward

1981

J. Gordon Spottswood (M) *

John E. Moore (A)

Teddy Goldstein (M)

Jacksonville

Jacksonville

Miami

1982

Gene Cohenour (M)

Mike F. Praznovsky, Sr. (M) *

Sarasote / Manatee

Miami

1984
Richard Dewis (M)
New Smyrna Beach
1985

Lewis Heckroth (M)

Frank Gravino (A)

Tommy Evans (A)

Okaloosa

Tampa

Sarasota / Manatee

1987

Ted Harris (A)

Chuck Spicer (M) *

Jacksonville

Suncoast

1989

Fred Simon (M) *

Sal DeLise (M) *

Herschel Kelly (M) *

Miami

Suncoast

Broward

1990 Gene Chilson (M)* Miami
1991

Chuck Atwood (A)

Wayne Braham (A)

Jim Sullivan (M)

Jim Atkins (M) *

Mike Kettelhut (M) *

Monte Nakano (M) *

Miami

Miami

Suncoast

Pensacola

Florida Space Coast

ABC (Augusta, GA)

1992

Robert C. Helmbold (A)

Jackie G. Kaiser (M) *

Shell Wilson (A)

Orlando

Seminole

Tampa

1993

William A. Brown (A)

Roger Templar (A)

Jacksonville

Florida Space Coast

1994 Allen Alexander (M) Daytona Beach
1995 John J. Garrett (M) * Orlando
1996

Clayton Overholts (M) *

Carmine Napoli (M) *

Jim Carter (M)

Jacksonville

West Palm Beach

Sarasota / Manatee

1997 Richard Hocking (M) * Citrus
1999 Orville Hagood (M) Ocala
2001

George Gibson (M)

Thomas Clark (M)

St. Augustine

Sarasota / Manatee

2002

Dave Olm (A)

Bob Handley (A)

Ed Yeager (M)

Tampa

Orlando

Sarasota / Manatee

2003 Larry Butler (M) Sarasota / Manatee
2004

Jerry Bates (M)

Steve Hunter (M) *

Kenneth E. Varnum (M) *

Suncoast

Miami

Southwest Florida

2005 Dan Hendrix (M) East Lake County
2006

John Spicer (M)

Michael Nyitray (A)

Suncoast

Broward

2007

Bruce Combs (M)

Robert J. Peters, Sr. (M)

Dennis Rakauskas (A)

William Zuben (A)

Sarasota / Manatee

Southwest Florida

Orlando

Gulf Coast

2008 Adam Colton (A) Palm Beach

2009

Frank Collins (M)

Gary Sergel (M)

Orange Belt

Palm Beach

2010 Thomas Garrett (M) Lake Triangle
2011

John Janowitz (A)

Jim C. Walker (M) *

Orange Belt

Greater Tampa

2012

Tom Milton (A)

Todd Minotti (A)

John Weltzien (A)

Gulf Coast

Orlando

Palm Beach

2013

Stan Sprow (A)

Michael Nyitray (M)

Donald L. Hamilton, Sr. (M)

Orange Belt

Broward

Gulf Coast

2014 Albert Sanders (M)
Florida Space Coast
2015

Ed Duer (A)

Mark Scime (A)

Gulf Coast USBC BA

Orlando Regional

2016 Lenny Biondi, Sr. (A) Orlando Regional
2017

John Tinney (M)

Ralph Brunt, Jr. (A)

Panama City

Martin County